Zapiski mojego nowego tygodnia

  1. Ten tydzień był trochę pod znakiem walki o ogień ze składaniem PITa. To powinno być proste. To jeszcze rok temu było proste. Ale dla mnie już nie bardzo jest, niestety, wiec zżymam się z deklaracyjną rzeczywistością, zamiast grzecznie wydrukować i wysłać zeznanie pocztą...
  2. Korona wirus. Do momentu kiedy opublikuję tę notkę (a ten punkt piszę we środę) będziemy już mieli potwierdzony przypadek korona wirusa Covid-19 w Polsce. Panika zacznie się nakręcać. To tak dla nadania kontekstu:
  • W 2019 roku w Polsce zginęło ponad 2 tysiące osób na drogach, co oznacza prawie 180 osób miesięcznie, co oznacza 6 osób dziennie. Ale tak, to Coronavirus jest grożny.
    Źródło: https://www.fakt.pl/pieniadze/motoryzacja/smiertelne-wypadki-na-polskich-drogach-kto-ich-powoduje-najwiecej/
  • Zastanawia mnie, jak długo będziemy uważać za kluczowe, że przypadku tego wirusa nie potwierdzamy w PL. Czy to cokolwiek zmienia? Czy zmienia nasze przygotowanie? Czy możemy być zieloną wyspą? A może jest tak, że jeszcze nie znaleźliśmy tego przypadku? A może lepiej nie mówić, ze znaleźliśmy, bo tak jest wygodniej? Bo ciut mniej siejemy paniką?
  • Tu są codziennie aktualizowane dane na temat koronawirusa https://www.worldometers.info/coronavirus/
  • Tu podsumowanie wiedzy o CoronaWirusie, w tym to, co jest najważniejsze - czym wyróżnia się na tle innych chorób, w szczególności grypy:

Why is this worse than normal influenza, and how worried are the experts?

We don’t yet know how dangerous the new coronavirus is, and we won’t know until more data comes in. The mortality rate is around 2% in the epicentre of the outbreak, Hubei province, and less than that elsewhere. For comparison, seasonal flu typically has a mortality rate below 1% and is thought to cause about 400,000 deaths each year globally. Sars had a death rate of more than 10%.

https://www.theguardian.com/world/2020/feb/27/what-is-coronavirus-symptoms-wuhan-china-pandemic-spread-covid-19

Another key unknown is how contagious the coronavirus is. A crucial difference is that unlike flu, there is no vaccine for the new coronavirus, which means it is more difficult for vulnerable members of the population – elderly people or those with existing respiratory or immune problems – to protect themselves.

https://www.theguardian.com/world/2020/feb/27/what-is-coronavirus-symptoms-wuhan-china-pandemic-spread-covid-19

Hand-washing and avoiding other people if you feel unwell are important. One sensible step is to get the flu vaccine, which will reduce the burden on health services if the outbreak turns into a wider epidemic.

https://www.theguardian.com/world/2020/feb/27/what-is-coronavirus-symptoms-wuhan-china-pandemic-spread-covid-19
  • I jeszcze 8 porad od Rafała
https://www.facebook.com/ragni.net/posts/2992598947457597
  1. Uczę się pisać szybciej na klawiaturze. Co prawda nie jestem dzięciołem, ale też nie piszę wykorzystując wszystkich palców, co jest.. jeśli nie irytujące, to mało efektywne..
    Nauka pisania na klawiaturze jest też dość karkołomna - gdyż to walka ze swoimi przyzwyczajeniami. Niestety, na 10fastfingers o których wspominałem nie ma dobrego modelu uczenia się, dlatego właśnie rozpoznajemy się z https://www.ratatype.com.
    Jakie to jest dziwne, wiedzieć gdzie są które klawisze i uczyć się na nowo pisać. Przedziwne.I teraz teoria teorią, ćwiczenia ćwiczeniami, a kiedy przychodzi co do czego, to wracam do starych nawyków... to będzie dłuższa zabawa;)
  2. Gdybym pisał swoje notatki w zeszłym roku, na 99% zamieściłbym tu rekomendację obejrzenia serialu Czarnobyl ze stajni HBO. Dziś zachęcam do posłuchania serii podcastów towarzyszących temu serialowi.
  1. Jak bardzo pozmieniał się nasz wielki polityczny świat w ciągu ostatnich kilku lat, to jest nie do pojęcia. Nie tylko nasz lokalny, ale też ten wielki, hAmerykański. Doskonale to widać w rozmowie Baracka z Davidem Lettermanem (do zobaczenia na Netflixie), ale też w tym jak Obama prezentował się choćby na corocznym spotkaniu z prasą:
https://youtu.be/6OQAHcB72dg
  1. Jestem pewien, że już widziałeś ten film
https://vimeo.com/393253445

To jest świetny film. Gdybym tylko miał coś dodać (a mam niestety zwyczaj dodawania o jedno ziarenko za dużo) dodałbym:
Be yourself I say.

  1. Okazją do publikacji tego filmu jest zbliżający światowy dzień kobiet. A dla mnie to pretekst do przypomnienia najlepszej (in my not so humble opiniom) realizacji: 
https://www.youtube.com/watch?v=G3ApQ2H6zFs
  1. Ale w tym temacie mam jeszcze jedno, mocne znalezisko 
https://www.youtube.com/watch?v=zZM57oTu9Ng

 Hmm... czy już jestem feministą? Jeśli tak, to chcę być przynajmniej tak mądrym feministą jak Lady Pasztet.

LulluDolls
  1. W czasach kiedy coraz wiecej zabawek jest na licencji, prosto z amerykańskiej estetyki made in China, można znaleźć takie polskie, ręcznie robione lale. Cena kosmiczna, ale jakie one są piękne...
    więcej na https://lulludolls.com
  1. W temacie estetyki i sztuki, nie wierzę ze to mówię, ale jest taka wystawa Impresjoniści 3d. To wystawa, która zaskakuje. Z jednej strony zaskakuje bardzo skromną formą. To jedynie 60 obrazów na sztalugach poustawianych jedno obok drugiego. Mało to spektakularne. Potem jeszcze dostajesz do oglądania okularki czerwono niebieskie jak z taniej gazetki, więc oczekiwania nie mogą rosnąć. Wreszcie stajesz przed tymi obrazami i... wymiękasz.

    Wymiękasz, bo nagle zderzasz się z impresjonistami, którzy wciągają Cię w swój świat. Wiesz że patrzysz na obraz, a masz wrażenie, że patrzysz na projekcję. Tak przedstawione obrazy mistrzów zmuszają Cię do skupienia, do obserwacji, do bycia tu i teraz. Zapominasz o tym gdzie jesteś, zapominasz o ludziach, którzy wokół Ciebie, zapominasz o wszystkich rozpraszających cię bodźcach z zewnątrz i chłoniesz. Chłoniesz portrety, morze, pejzaże, ogrody.

    Bardzo polecam odwiedzenie tej wystawy. Będzie jeszcze w Gdańsku i w Warszawie.
  2. Jakie to jest dziwne... słuchanie tego, czego ktoś próbował 
https://youtu.be/kRr9LQ7mZ_A

i łapanie się na tym, jak wielu rzeczy z tego o czym on mówi sam próbowałem... I jak wiele z tych prób trwa... No ja nie wymiękłem po 30 dniach zimnych pryszniców. Robię to od ponad dwóch lat i śmiem twierdzić robię to ciut mniej jak lama 😉

  1. W moim ekosystemie pojawiła się aplikacja do oddychania. Więc okazuje się, że możemy stosować inny oddech na rozbudzenie się, inny oddech na zasypianie. Oddychanie ma znaczenie. Oddychać też nas nikt nie uczył, ale najwyższa pora poćwiczyć.  https://www.oakmeditation.com
  2. Zasada 60/30. Wszystko zaczęło się od tego, że Bartek Pucek zrobił ankietę o swoim newsletterze, do której ja chciałem coś jeszcze dodać, a potem się okazało ze Bartek ma swoją stronę, na której ma książki, które poleca ( oeeeesssu ile dobrego czytania przede mną) i ma też swoje "Principles".
    Punkt 22 (oby nie był to paragraf 22) tychże Principles brzmi - Eksploruj i próbuj nowego. Stosuj zasadę 60/30.

    Co to jest zasada 60/30? Otóż - przez najbliższe 30 dni poświęć codziennie 60 minut dla siebie.Poświęć / zainwestuj czas w to, co dla Ciebie ważne. Nie czekaj. Nie odkładaj. Nie będzie lepszego czasu jutro. 60 minut dziennie, przez 30 dni. Bądź dla siebie ważny.
  3. To jest wkurzające. Zamiast grać, oglądać, robić nic mam niby poświęcić czas dla siebie.. Równocześnie, mogę poświęcić czas dla siebie, zamiast oddawać go grze, serialowi albo TyTubo. Fuck.
  4. W tym tygodniu skończyłem czytać Good strategy Bad strategy Richarda Rumelta. Już o tej książce pisałem. Jeszcze będę o niej pisał. Świetna pozycja, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Powinienem był ją przeczytać wcześniej. Jakieś dwa lata wcześniej. Byłbym lepszym strategiem. Albo spokojniejszym strategiem.
    Od czasu do czasu polecam książki, polecam takie, które powinni przeczytać wszyscy, i tę książkę też powinni przeczytać wszyscy wanna be stratedzy.
  5. Co też sobie w tej książce zaznaczyłem? Choćby to:

Treating strategy like a problem in deduction assumes that anything worth knowing is already known - that only computation is required. A good strategy is, in the end, a hypothesis about what will work. Not a wild theory, but an educated judgment.

Good Strategy, Bad strategy

If you fail to identify and analyze the obstacles, you don’t have a strategy. Instead, you have either a stretch goal, a budget, or a list of things you wish would happen.

Good Strategy, Bad strategy

Importantly, opportunities, challenges, and changes don’t come along in nice annual packages.

Good Strategy, Bad strategy

The need for true strategy work is episodic, not necessarily annual.

Good Strategy, Bad strategy

“Without action, the world would still be an idea.”

Good Strategy, Bad strategy
  1. I jeszcze uwaga do samego siebie 😉
    "When we do come up with an idea, we tend to spend most of our effort justifying it rather than questioning it."
    Wicie... nie przestawaj pytać, także samego siebie.
  2. Rumelt wspomina o analizowania potencjału danego biznesu w oparciu o Pięć Sił Portera:
    • Na ile unikalnych jest produkt
    • Na ile klienci mają opcję negocjowania ceny
    • Na ile dostawcy mają wpływ na negocjowanie ceny
    • Jaka jest konkurencja
    • Jak duże jest ryzyko pojawienia się konkurencji -

I odpowiedź na te pięć kryteriów pozwala ocenić i kondycję i potencjał biznesu. Nie żeby to była bardzo pogłębiona analiza, ale może służyć za dobry punkt wyjścia i wskazanie ewentualnych problemów i słabości.

Źródełko: https://en.wikipedia.org/wiki/Porter's_five_forces_analysis

  1. Swoją drogą, czytając przytoczonego wyżej Rumelta, albo wcześniej sięgając po Feynmana wydaje się tak oczywiście prosta i na wyciągnięcie ręki możliwość współpracy z największymi tuzami światowego biznesu czy polityki. Tu pojawia się uwaga Scotta Gallowaya - to kwestia umiejętności i pracy, ale też szczęścia i odwagi rodziców. Rodziców, którzy będą mieli odwagę przenieść się w tę część świata gdzie "dzieje się" i szczęścia aby móc trafić w te właśnie odpowiednie miejsca. A potem czytamy o tym książki.
  2. Myśl pod rozkminę. Kiedy następnym razem będziesz przygotowywał jakąś strategię, spróbuj ją potem przedstawić w formie, która będzie zrozumiała dla 5 latka. Czy jesteś w stanie w prosty sposób wydobyć z niej to, co najważniejsze i przekazać w sposób zrozumiały?
  3. Chyba tego nie mówiłem, ale cholernie lubię dostawać rekomendacje. Czy raczej dostawać polecenia od innych tego, co uważają za warte mojego czasu. W tym tygodniu Tomek podpowiedział mi:

Mam sugestię książkową do punktu 18 - George McKeown "Essentialism - The disciplined pursuit of less". W temat minimalizmu/esencjalizmu wkręciłem się jakiś czas temu dostrzegając jak bardzo rozciągam się pomiędzy x tematów zamiast wybrać 2-3 istotne.

To o czym napisał Tomek wpisuje się jakże trafnie w niedawno czytane rzeczy. Jest bliskie zasad ograniczenia prokastynacji, wybraniu priorytetów w procesie planowania, istoty skupienia się na wybranych elementach strategii. Rozpoznam i pewnie wrócę do tego.

  1. Dobre rzeczy przychodzą do cierpliwych. W kontekście spotu BurgerKinga - Moldy
https://www.youtube.com/watch?v=oSDC4C3_16Y

mam do dodania tylko jeden cytat od czlowieka, który za nią odpowiada:

“‘Moldy Whopper’ is an idea that we had on the table for the past three years,” he said. “We had to wait until the products were clean so that we could do it.”

Fernando Machado, warc.com

Czekanie trzech lat na to, aby produkt był gotowy do kampanii reklamowej. Trzeba mieć cojones. Trzeba wierzyć w siłę koncepcji. I to jest koncepcja, która wykracza dalece poza komunikację. "Bo wiesz, mamy taki pomysł na kampanię, ale do tego trzeba pozmieniać wszystko w tym jak przygotowujemy nasz produkt."

"Ok, robimy to."

  1. Znowu zmieniam mój pomysł na kawę, a dokładniej na to, jaką kawę piję. Odszedłem od kaw rozpuszczalnych, odszedłem od kaw mlecznych, odszedłem od kaw słodzonych. Nawet zacząłem kupować kawę ziarnistą i dbać o dobrą kawę w domu. Teraz odchodzę od kaw z mlekiem roślinnym i sięgam po espresso. Najchętniej podwójne. Bez dodatków. Tylko teraz muszę znaleźć to ziarno, które będzie najsmaczniejsze.
  2. Z zupełnie innego świata. Jak wszyscy wiemy są na świecie rzeczy ważne, ważniejsze i jest też piłka nożna. A w piłce nożnej jest też Jose Mourinho, który wszedł do szatni Tottenhamu i... stała się magia. Odżył on, odżył klub, kibice go pokochali. No ale powiedzcie mi, jak nie pokochać trenera, który tak reaguje na konferencji prasowej...
https://youtu.be/q0lU43cBuMI
  1. Zapewniałem, że będę się z tą aplikacją oswajał, stąd zaznaczam, że ta notka powstała w Notion*. Chyba się polubimy;-). Z Notion i notatkami jest jak ze Spotify i Apple Music. Bardzo szybko staje się wygodne w codziennym użyciu i nie tęskni się za wcześniej stosowanym rozwiązaniem. To dobry prognostyk.
    * Zostawiam tu link, z którego jeśli skorzystasz i spróbujesz tej aplikacji, ja dostanę ekstra środki na korzystanie z tego narzędzia (wolę, żeby to było jasne).
  2. Już o tym wspominałem, ale będę wspominał jeszcze mnie raz. Jeśli jeszcze nie wiesz komu przekazać swój 1% podatku, przekaż go proszę na pomoc Iwonie Englert-Woźniak .

Dane do PIT'a:

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko"

KRS: 0000186434

Cel szczegółowy: 23/E Iwona Englert-Woźniak

[wd_hustle id="3" type="embedded"/]

To jest też ten moment, w którym nieśmiało zostawię linki do wcześniejszych tygodniówek, bo istnieje pewne niebezpieczeństwo, że to jednak będzie nosiło znamiona regularności.

Czy w 2020 będę pisał więcej? Może…
Dotrzymując obietnicy, wyrabiając nawyk – tydzień 2
Zabawa co tydzień zaczyna się od pustej kartki
Inspiracja bezczelnie czycha wszędzie – moja tygodniówka
Nawet na urlopie tygodniówka się sama nie napisze…
Tydzień możliwie spokojny, ale za to czwartek na wkurzeniu
Na księżycu jest piasek, a ja czuję, że dostałem medal

Od dziś kartka znowu będzie pusta...

Z zupełnie innej beczki

Od jakiegoś czasu jestem zafascynowany tematem subskrypcji. Tego, jak wiele ich jest w naszej rzeczywistości i że możemy się na nie natknąć w absolutnie każdym aspekcie naszego codziennego i niecodziennego (sic!) życia. Dlatego rozwijam serwis Subskrypcje.pl, a na nich staram się, między innymi, zaprezentować rozmaite usługi subskrypcyjne, ale też podpowiedzieć, jakie stosować zasady, aby mądrzej zarządzać swoimi subskrypcjami, aby nas nie zjadły, a kiedy już spróbują, to podpowiadam gdzie można wytropić swoje subskrypcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top