5 - tyle minut czytania
 1. Każdy z nas musi płacić podatki, bo tylko dwie rzeczy są pewne w życiu – śmierć i podatki. Raz do roku składamy zeznanie PIT. Ponieważ mamy XXI wiek, możemy to robić przez Internet. Tzn chyba możemy. Jeszcze w zeszłym roku mogliśmy. Ale teraz nic już nie jest takie pewne.
 2. Ten punkt muszę dopisać, ponieważ uwagę zwrócono mi na Twitterze
https://twitter.com/jasieksawicki/status/1233025044416278533

Więc – jeszcze czekając na weryfikację mojego przypuszczenia – to ma znaczenie w momencie, kiedy próbuję złożyć deklarację samodzielnie przygotowaną, a nie tę którą przygotował za mnie / dla mnie urząd skarbowy. W szczególności i w moim przypadku jest to Pit 28 (którego urząd nie przygotowuje) .

 1. Możliwe było robienie tego przez odrębną aplikację, przez wtyczkę do Adobe Readera i przez portal Twój e-Pit.
 2. W 2020 roku, jak już pisałem, Ministerstwo Finansów postanowiło przestać wspierać e-deklaracje na Mac’a:
 1. Więc może wtyczka? Bardzo chętnie. Wtyczka jest dedykowana pod system Windows. Wiec.. nie.
 2. No to może usługa Twój e-PIT. Spróbujmy. W Safari? Nie. To może w Chrome… cóż, nie gdyż:

Ważna rzecz. Jak się okazuje, rozwiązaniem jest skorzystanie ze starszej wersji Acrobat Readera. I na wszelki wypadek warto odinstalować nowsze wersje. Szczegóły rozwiązania: https://mobirank.pl/2019/03/17/co-zrobic-jesli-e-deklaracje-2019-nie-dzialaja-na-komputerze-mac/

 1. To może Firefox? Cóż.. Firefox odpala Adobe, który – patrz punkt czwarty – nie ma wtyczki, więc mogę sobie powachlować.
 2. Ok. Może jednak jestem debilem i nie widzę jakiegoś prostego rozwiązania. Przecież nie wykluczą z buta Mac’owców. Nie są tacy. Widać ja jestem komputerowo bardziej lewy niż mi się wydawało. Poproszę Ministerstwo o informację, jak powinienem ustawić sprzęt. Mam do wyboru
 1. To może czat? Po doświadczeniach z Appointy, uwierzyłem że czat może być pomocny. Więc czat.
 1. Bo i po co komu porada specjalisty w okresie kiedy będzie składał zeznanie. Infolinia najlepiej działa wtedy, kiedy jest nieczynna. I nie, nie przywidziało mi się.
 1. No to lecimy z mailem, a w nim krótkie pytanie:
  Chciałbym się dowiedzieć, jak należy mieć skonfigurowany system / aplikację macOS aby móc złożyć zeznanie PIT28 za rok 2019 przez Internet.

  Swoje pytanie, zgodnie z podana instrukcją, musiałem podlać całkiem zacną dawną swoich danych.

 2. Mail wysłałem w piątek, 21 lutego w południe. Pit28 muszę złożyć do 2 marca. Stan na godzinę 13 w środę – poza obietnicą udzielenia odpowiedzi najszybciej jak to możliwe, to brak dalszych wieści.
 3. Jest czwartek, mam odpowiedź:

Dzień dobry.W odpowiedzi na zgłoszenie informujemy, że na stronie https://www.podatki.gov.pl/komunikaty-techniczne/ dla użytkowników Win XP/Vista, Linux i MacOS korzystających z aplikacji e-Deklaracje Desktop zamieszczono stosowny komunikat https://www.podatki.gov.pl/komunikaty-techniczne/e-deklaracje-desktop-koniec-wsparcia-dla-win-xp-vista-linux-i-macos/.

Jednocześnie informujemy, iż w związku z usunięciem z formularzy VAT pola „data urodzenia” dla osoby fizycznej w zakładce Wtyczka do przesyłania interaktywnych formularzy PDF (https://www.podatki.gov.pl/media/5645/e-deklaracje-wtyczka_v-7-1-1.msi) opublikowano nową wersję wtyczki (plug-in). W celu podpisania deklaracji danymi autoryzującymi konieczne jest pobranie i zainstalowanie w systemie nowej wersji wtyczki 7.1.1.

Dla poprawnego składania deklaracji drogą elektroniczną do Systemu e-Deklaracje za pomocą udostępnionych narzędzi konieczny jest. min. system Windows 7.

Serdecznie przepraszamy za utrudnienia.

Odpowiedź od Zespołu Pomocy Technicznej Portalu Podatkowego
 1. Przemilczam już formę przytoczonej odpowiedzi, a może raczej jej kolejność. Ale w każdym razie, na moje rozeznanie na macOS nie złożysz deklaracji Pit (macOS nie obsługuje wtyczek instalowanych przez msi). Sorry Winnetou. Deal with it.
 2. Rozwiązania?
  1. Zainstaluję parallels, albo inną wirtualną maszynę i zainstaluję Windowsa na swoim komputerze (kto jeszcze tego nigdy nie robił rączka do góry)
  2. Znajdę kogoś, kto ma w domu PCeta (czyli pójdę do rodziców) i tam to zrobię.
  3. Wyślę deklarację papierową. Taki będę internetowy.

A miało być tak pięknie.

Podyskutujmy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Może skusisz się na wiadomości ode mnie?Jeśli zainteresował Cię ten wpis, zostaw swój email i bądźmy w kontakcie.

Otrzymasz jednego maila w tygodniu, publikowaną w piątki tygodniówkę. Oraz niecodziennego maila od czasu do czasu;-)

Dlaczego proszę Cię o email? Poznaj moje argumenty »