7 - tyle minut czytania
 1. Każdy z nas musi płacić podatki, bo tylko dwie rzeczy są pewne w życiu – śmierć i podatki. Raz do roku składamy zeznanie PIT. Ponieważ mamy XXI wiek, możemy to robić przez Internet. Tzn chyba możemy. Jeszcze w zeszłym roku mogliśmy. Ale teraz nic już nie jest takie pewne.
 2. Całe zamieszanie pojawia się w momencie, w którym Ty chcesz złożyć e-deklaracje, odpalasz dedykowany i przygotowany przez ministerstwo program (który przecież rok temu na to pozwalał), a teraz po wyborze właściwego formularza okazuje się, że… formularz się nie ładuje. Więc zaczynasz szukać powodu. Aktualizacja Readera? Aktualizacja Air? Aktualizacja e-deklaracji? A może to konsekwencja przejścia na Catalinę (wszystkie te scenariusze rozważałem i każda z tych opcji podobała mi się coraz bardziej).
 3. Ten punkt muszę dopisać, ponieważ uwagę zwrócono mi na Twitterze

Stąd tu muszę dodać, że sytuacja którto ma znaczenie w momencie, kiedy próbuję złożyć deklarację samodzielnie przygotowaną, a nie tę którą przygotował za mnie / dla mnie urząd skarbowy. W szczególności i w moim przypadku jest to Pit 28 (którego urząd nie przygotowuje). Ale sprawdziło się także przy Pit36.

 1. Możliwe było robienie tego przez odrębną aplikację, przez wtyczkę do Adobe Readera i przez portal Twój e-Pit.
 2. W 2020 roku, jak już pisałem, Ministerstwo Finansów postanowiło przestać wspierać e-deklaracje na Mac’a:

Ważne: Jeśli Twój problem z eDeklaracjami to nieładujący się interaktywny formularz, to problem leży w (najprawdpopodobniej) w oprogramowaniu obsługującym pliki PDF.

Aby skorzystać z eDeklaracji potrzebujesz mieć zainstalowanego wyłącznie Acrobat Readera wersji 18.011.20063.

Szczegóły rozwiązania: https://mobirank.pl/2019/03/17/co-zrobic-jesli-e-deklaracje-2019-nie-dzialaja-na-komputerze-mac/

jeśli ktoś, jak ja, wypełniał pit 28, a potem postanowił po miesiącu wypełnić pit 36, to całą operację (odinstalowanie Acrobat Readera, pobranie instalatora, zainstalowanie Acrobat Readera DC, wskazanie w edeklaracjach programu do obsługi PDF) trzeba powtórzyć. Ale – i to jest najważniejsze – działa.

Jeśli przeinstalowanie Adobe nie pomogło, winne utrzymania się problemu mogą być wtyczki safari. Wejdź do katalogu library/internet plugins i zobacz, czy siedzi tam Adobe PDFViewer.plugin, jeśli siedzi – usuń i sprawdź czy i tym razem eDeklaracje się wykrzaczą po próbie uruchomienia formularza.

Aha, nie wierz proszę we wszystko co przeczytasz w Internecie, kiedy radzą Ci usuwanie czegokolwiek z Twojego komputera. Rób to z głową. O tym sposobie usuwania tej wtyczki możesz przeczytać na oficjalnej stronie Adobe;

Jeśli utknęłaś / utknąłeś w tym miejscu i mimo dalszych prób nie udało Ci się rozwiązać tego problemu – daj proszę znać. Postaram się pomóc.

Niestety, absurdów w podejściu ministerstwa jest więcej ;( Wracam do przerwanej wyliczanki i (nie) skutecznych rozwiązań dla Mac’owców, które ministerstwo przedstawia.

 1. Nie działają (zbyt łatwo) edeklaracje „stand alone”, więc może pomoże wtyczka do Adobe Readera? Bardzo chętnie. Wtyczka jest dedykowana pod system Windows. Wiec.. nie, nie wyślesz eDeklaracji bezpośrednio z Adobe (i tak, na Windows to możliwe).
 2. No to może usługa Twój e-PIT. Spróbujmy. W Safari? Nie. To może w Chrome… cóż, nie gdyż:
 1. To może Firefox? Cóż.. Firefox odpala Adobe, który – patrz punkt szósty – nie ma wtyczki, więc mogę sobie powachlować.
 2. Ok. Może jednak jestem debilem i nie widzę jakiegoś prostego rozwiązania. Przecież nie wykluczą z buta Mac’owców. Nie są tacy. Widać ja jestem komputerowo bardziej lewy niż mi się wydawało. Poproszę Ministerstwo o informację, jak powinienem ustawić sprzęt. Mam do wyboru
 1. To może czat? Po doświadczeniach z Appointy, uwierzyłem że czat może być pomocny. Więc czat.
 1. Bo i po co komu porada specjalisty w okresie kiedy będzie składał zeznanie. Infolinia najlepiej działa wtedy, kiedy jest nieczynna. I nie, nie przywidziało mi się.
 1. No to lecimy z mailem, a w nim krótkie pytanie:
  Chciałbym się dowiedzieć, jak należy mieć skonfigurowany system / aplikację macOS aby móc złożyć zeznanie PIT28 za rok 2019 przez Internet.

  Swoje pytanie, zgodnie z podana instrukcją, musiałem podlać całkiem zacną dawną swoich danych.

 2. Mail wysłałem w piątek, 21 lutego w południe. Pit28 muszę złożyć do 2 marca. Stan na godzinę 13 w środę – poza obietnicą udzielenia odpowiedzi najszybciej jak to możliwe, to brak dalszych wieści.
 3. Jest czwartek, mam odpowiedź:

Dzień dobry.W odpowiedzi na zgłoszenie informujemy, że na stronie https://www.podatki.gov.pl/komunikaty-techniczne/ dla użytkowników Win XP/Vista, Linux i MacOS korzystających z aplikacji e-Deklaracje Desktop zamieszczono stosowny komunikat https://www.podatki.gov.pl/komunikaty-techniczne/e-deklaracje-desktop-koniec-wsparcia-dla-win-xp-vista-linux-i-macos/.

Jednocześnie informujemy, iż w związku z usunięciem z formularzy VAT pola „data urodzenia” dla osoby fizycznej w zakładce Wtyczka do przesyłania interaktywnych formularzy PDF (https://www.podatki.gov.pl/media/5645/e-deklaracje-wtyczka_v-7-1-1.msi) opublikowano nową wersję wtyczki (plug-in). W celu podpisania deklaracji danymi autoryzującymi konieczne jest pobranie i zainstalowanie w systemie nowej wersji wtyczki 7.1.1.

Dla poprawnego składania deklaracji drogą elektroniczną do Systemu e-Deklaracje za pomocą udostępnionych narzędzi konieczny jest. min. system Windows 7.

Serdecznie przepraszamy za utrudnienia.

Odpowiedź od Zespołu Pomocy Technicznej Portalu Podatkowego
 1. Przemilczam już formę przytoczonej odpowiedzi, a może raczej jej kolejność. Ale w każdym razie, na moje rozeznanie na macOS nie złożysz deklaracji Pit (macOS nie obsługuje wtyczek instalowanych przez msi). Sorry Winnetou. Deal with it.
 2. Jakie znalazłem rozwiązania?
  1. Przeinstalowanie „na czysto” / od nowa Adobe Readera do 18.011.20063 odinstalowując inne wersje tego oprogramowania, zrobienie tego przez eDeklaracje – udało się, a zatem da się, choć.. no cóż, wiąrze się to z koniecznością wielokrotnej zabawy a Adobe Acrobat Readerem.
  2. Zainstaluję parallels, albo inną wirtualną maszynę i zainstaluję Windowsa na swoim komputerze (kto jeszcze tego nigdy nie robił rączka do góry)
  3. Znajdę kogoś, kto ma w domu PCeta (czyli pójdę do rodziców) i tam to zrobię.
  4. Wyślę deklarację papierową. Taki będę internetowy.

A miało być tak pięknie.

Ważna informacja dodatkowa. Skoro czytasz tego maila, to jesteś na etapie wypełniania swojego PIT’a. Jeśli tak, zachęcam Cię do skorzystania z opcji i przekazania 1% na wybraną przez siebie OPP. Jeśli już to robisz i robisz to od lat – dziękuję. Jesteś małym wielkim bohaterem. Jeśli jeszcze tego nie robisz, lub nie wiesz komu swój 1% miałbyś przeznaczyć, przekaż go proszę na pomoc Iwonie Englert-Woźniak

Dane do PIT’a:
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”
KRS: 0000186434
Cel szczegółowy: 23/E Iwona Englert-Woźniak

Skoro widzimy się na końcu wpisu....To znaczy, że udało mi się Ciebie zainteresować. Jeśli masz ochotę na więcej - zostaw maila, bądźmy w kontakcie;)

Nowe wpisy na Niecodziennym pojawiają się co piątek. Nie regularne... też wpadają.. O wszystkich dowiesz się mailem;-)

Dlaczego proszę Cię o email? Poznaj moje argumenty »

Podyskutujmy

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to Top
Otrzymuj nowe posty na maila ;)Jeśli zainteresował Cię ten wpis, zostaw swój email i bądźmy w kontakcie.

Otrzymasz jednego maila w tygodniu, publikowaną w piątki tygodniówkę. Oraz niecodziennego maila od czasu do czasu;-)

Dlaczego proszę Cię o email? Poznaj moje argumenty »