Chcę Ci pokazać, jak wykorzystuję Notion do tego, aby zaplanować swój tydzień. Robię to, ponieważ próbowałem wielu innych narzędzi i rozmaitych planerów, notesów, aplikacji, i to jak sobie poskładałem w tej aplikacji. Żaden ze mnie specjalista w tej kwestii. Powiem więcej, jestem mistrzem prokrastynacji. A równocześnie, Notion sprawia, że zaczynam planować... chyba nie umiem dać lepszej rekomenracji;)

Co to jest Notion?

Dla mnie to niesamowicie uniwersalny i efektywny notatnik digitalowy, który mogę mieć przy sobie, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystam. Mogę to robić przez przeglądarkę, przez dedykowaną aplikację, mogę notatki pisać zarówno na telefonie, tablecie jak i na komputerze. Notion jest docelowo płatnym narzędziem, ale daje dość ciekawe opcje długiego, bezkosztowego stosowania od 19.05. 2020 jest darmowy, bez ograniczeń, jeśli chcesz korzystać z tego na potrzeby własne.

Dodatkowo, jeśli skorzystasz z linku referencyjnego (np. tego - Wit poleca Notion 😉 - to dostaniesz 10 dolarów do wirtualnej portmonetki, która pozwoli Ci zgromadzić / odłożyć kilka wirtualnych dolarów na poczet bardziej zespołowego korzystania z tego narzędzia. A jeśli spełnisz jeszcze kilka wymogów np. pobranie aplikacji, dostaniesz kolejne środki, więc ten czas "zaprzyjaźniania się" z aplikacją bez zobowiązań można całkiem spokojnie wydłużyć.

Jak wygląda moje planowanie?

Dość przynudzania, pokażę Wam jak to działa. Przy czym, dziś nie chcę rozpisywać się jak te poszczególne widoku stworzyć, raczej przedstawić elementy i zachęcić do spróbowania pobawienia się tym. Ze swej strony zapewniam - UX'owo - znakomita rzecz.

Każdy mój dzień, zaczynam od tego widoku:

Tyle tylko, że nie jest istotą to, jak ten plan wygląda teraz, ale to jak powtarzalne i wygodne jest korzystanie z niego. Wybaczcie, nie wpuszczę Was do swojego planera... ale mogę Was wpuścić w przestrzeń specjalnie do tego przygotowaną.

Wszystkie obrazki, które tu udostępnię, możecie zobaczyć w działaniu klikając w "Przykład planowania w Notion". Możecie śmiało klikać i wędrować po tych stronach. Jest bardzo możliwe, że to jak te strony wyglądają teraz, jest nieco inne od tego jak pokazują poniższe obrazki, ponieważ nadal je uzupełniam i doskonalę.

Na wszelki wypadek dodałem też stronę zbierającą poprawki w przygotowanym narzędziu, aby można się było łatwo odnaleźć w tym co nowego wprowadzam. Żywe narzędzie, w wersji beta wymagające dużo poprawek. Jeśli masz uwagi - chętnie się dowiem, co Twoim zdaniem usprawni to narzędzie.

Podstawowe elementy planowania

Całość składa się z trzech elementów:

Manifest to krótkie, jednostronicowe wprowadzenie w rok. Notatka, która ma pomóc w zaplanowaniu, uporządkowaniu myśli związanych z tym, czego od tego czasu chcemy. To nie jest lista to-do, to jest propozycja - spisz sobie, czego od tego roku chcesz. Co jest dla Ciebie ważne, z czego możesz zrezygnować. Nie ma tam pól obowiązkowych, są kierunki. Kiedy klikniemy w Manifest zobaczymy:

Co to ma do planowania tygodnia? Po pierwsze, cierpliwości, po drugie - pomaga. Mi pomogło, dlatego o nim wspominam.

Kolejna rzecz, to ustalenie głównych zadań. A tak naprawdę głównych obszarów i tego, co w tych obszarach chcemy osiągnąć. Podstawowa zasada brzmi - wybieramy nie więcej niż pięć obszarów i wyznaczamy tam mierzalne cele. Warren Buffet podpowiada, że po wyznaczeniu 5 celów, wszystkie rzeczy, które nie prowadzą do spełnienia wybranego zadania, powinno zostać zignorowane, dlatego warto dobrze wybrać i zaplanować co jest dla nas ważne. Kiedy klikniemy we wszystkie moje zadania, zobaczymy tabelę:

To co w Notion jest piękne to to, że każde z zaproponowanych tu zadań, może być nową stroną, na której możemy rozpisywać się do woli, wykorzystując dowolną formę doprecyzowania, co też poecie chodziło po głowie. Ale prawdziwy urok pojawia się kiedy przechodzimy do widoku tygodni.

Planowanie tygodnia

Na razie jest tam pusto i skromnie, bo jest ledwie jeden przykładowy tydzień:

Kolejne tygodnie będę dodawał klikając w niebieską ikonkę "new", gdzie mogę ustawić szablon (albo wiele) tego jak taki tydzień powinien wyglądać. Na ten moment, metodą prób i błędów doszedłem do tego jak mój plan powinien wyglądać, aby było to dla mnie wygodne. Przykład możecie zobaczyć po kliknięciu w "Tydzień 18-24 maja"

Tu są cztery elementy.

Krótkie wprowadzenie, tabelka z listą zadań, szybkie linki i miejsce na podsumowanie. To układ, który ćwiczę i doskonalę na bieżąco, uzupełniając o potrzebne mi elementy, ale znowu, tu pojawia się magia Notion i łatwość edytowania poszczególnych fragmentów.

Ale też przedwygodną rzecz mogę zrobić z tabelką zadań. Zmienić jej widok (i co ważniejsze, samodzielnie określić, jaki widok jest mi potrzebny). Na ten moment zaplanowałem cztery. Ten podstawowy, który widać powyżej,

Wg dnia:

Wg obszaru:

Albo wyfiltrować i pokazać tylko ważne zadania:

to co jest ważne, to to, że dopisując kolejne zadanie na liście tygodniowych rzeczy do zrobienia, musze wskazać jakiemu celowi ma służyć. Dzięki czemu, pilnuję, czy to co planuję, przyczynia się do zamknięcia kolejnych zadań "rocznych".

Aby dany widok tygodnia był podstawowym ekranem dla mojego Notion, w prawym górnym rogu ekranu znajduje się opcja „favorite”, dzięki której przypinam właśnie tę stronę do swojej nawigacji, pierwsza z ulubionych stron staje się otwarciową. Czyli wygoda:)

Jest jeszcze mnóstwo rzeczy, które muszę dopracować w tym narzędziu, aby działało mądrzej, ale dzięki łatwości obsługi, niesamowicie chętnie do niego siadam i próbuję nowych rozwiązań.

Jeśli tylko masz pytania o Notion - zachęcam do zadawania ich. Jeśli coś w moim powyższym opisie jest dla Ciebie niejasne (a to możliwe, bo notka pisana bardzo w biegu) dajcie znać. Postaram się doprecyzować.

Ten schemat przygotowałem inspirując się tym wpisem na medium.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top