Lubię pizze. Dotychczas przepis był banalnie prosty. Mam ochotę, biorę telefon i zamawiam. Po jakichś 45 minutach dzwonek do drzwi ogłasza mi, że przepis znowu okazał się dobry. Ale ponieważ lubię sobie życie komplikować, postanowiłem nauczyć się robić pizzę samemu i... od tamtej pory nawet zapraszają, żebym przyjechał i ją zrobił u kogoś w domu.

Żeby przygotować pizzę "po mojemu" potrzebujesz... 5 minut na przygotowanie ciasta, 30 minut do godziny żeby ciasto mogło wyrosnąć + około 7-12 minut na pieczenie.

Ciasto na pizzę - składniki

  • Mąka - jakieś pół kilo. Dużo, owszem, ale i pizzy będzie trochę - tak mniej więcej na cztery mało/średnie.
  • Drożdże - około 10g żywych (połowa tego, jeśli z proszku). Stosuję czasem też wersję z 20g drożdży i też dobrze się sprawdza.
  • Około 300 mililitrów ciepłej wody
  • ćwierć szklanki mleka (to jest w zasadzie opcjonalne)
  • ćwierć szklanki oliwy z oliwek
  • łyżeczka soli,
  • łyżeczka cukru pudru

Trzeba pamiętać o tym, z czym pizzę lubimy, czyli składniki dobieracie według Waszego uznania. Przyda się oczywiście ser... Ja po wielu próbach doszedłem do tego, że jednak jak pizza, to podstawowym serem jest mozzarella. Ale nie ta z woreczków, tylko taka kupowana na wagę. Ta z woreczków też jest bardzo ok, ale ona idzie "na górę" na nie na podstawę pizzy.

Sos pomidorowy na pizzę... Kiedy zaczynałem robić pizzę, to ten sos był jej podstawą, od tamtej pory trochę mi się w głowie pozmieniało i rzadko kiedy sos daję... Ale sam przepis to ten z przepisu na lasagne, jeśli ktoś nie pamięta - kilka cebul, kilka pomidorów, oliwa do smażenia, przecier pomidorowy, czosnek, pieprz, sól,  - oliwa na patelnię, do oliwy wrzucamy pokrojoną cebulę, po chwili dodajemy czosnek, potem pomidory, potem przecier, potem pieprz, sól; zostawiamy, aż dojdzie [do siebie]; jak sprawdzić czy doszło? łyżeczką nabrać odrobinę i z tą odrobiną trafić do buzi; własnej).

Przygotowanie ciasta na pizzę:

Drożdże rozdziabdziać (mało fachowe określenie - rozdrobnić placami) z dwiema łyżkami stołowymi ciepłej (letniej) wody. Do nich dolewamy wodę z cukrem pudrem, niech sobie drożdże podjedzą. Odstawiamy na chwilę.

Do miski (dużej) wsypujemy mąkę i sól - przemieszamy. Po odczekaniu chwili, dolewamy do mąki miksturę drożdżo-wodną. Ugniatamy aż uzyskamy ciasto. Dolewamy mleko, dolewamy oliwę, ugniatamy aż będziemy mieli w zasadzie gładkie ciasto, albo będziemy mieli w zasadzie dość. Jak będzie za rzadkie - dodajemy mąki. Ciasto należy z miski wyjąć, podsypać mąką, uformować, odstawić na 15 minut do ciepełka (myśl na dziś - drożdże są jak kobiety, lubią jak jest im ciepło i jak o nie dbamy pieszczotliwie do nich mówiąc i sprawdzając czy niczego im  nie brak). Ciepełko to nie piekarnik. Ciepełko to temperatura około 20 stopni pod szmatką. I nie podglądać!

Po 15 minutach dzielimy ciasto na równe, około 120 - 150 gramowe porcje. Robimy z nich kule, odkładamy na 30 minut do ciepełka i pod szmatkę aż urosną - tzn aż będą takie dwa razy większe niż są teraz. Ciasto gotowe.

Pieczenie pizzy w domu

Piekarnik rozgrzewamy na 240 stopni - czy coś koło tego. Ciasto rozgniatamy albo rozwałkowujemy na płasko - każdy kto widział kiedyś pizzę wie o co kaman.

Mała podpowiedź - jeśli nie chcesz mieć upapranego piekarnika, zanim zaczniesz układać składniki na pizzy, przenieś ciasto na papier do pieczenia (żeby było wygodniej, możesz ułożyć papier na płaskiej formie, i na to położyć ciasto).

Jeśli masz kamień na pizzę, papier też się przydaje.

Ciasto smarujemy oliwą, zwłaszcza brzegi. Na spód dajemy sos (choć jak pokazuje doświadczenie, sos też jest raczej opcją, sama oliwa też świetnie się sprawdza).

Starty ser dajemy pod składniki. Nie na, pod. Tyle, ile lubimy, Raczej od środka, niż po krawędziach. Na ser dajemy to, co lubimy na pizzy - ja akurat dałem trochę szynki, oliwek, pomidorów (ślinka cieknie, c'nie?). Posypujemy ziołami, parmezanem.

Nie obciążamy brzegów, wszystko co dobre jest w środku. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika na dolny pułap na około 12 minut (chyba, że ktoś lubi węgielek). Dygresja, można kupić kamień na pizzę wtedy czas pieczenia skraca sie do około 7 minut.

Wyjmujemy, kroimy, czekamy na zachwyty zgromadzonej publiczności.

Smacznego 🙂 Dajcie znać, jak Wam poszło. Mi poszło tak:

[nggallery id=32]

Co zrobić z ciastem którego nie wykorzystamy tego samego dnia? Można podzielone już porcje wsadzić do lodówki, następnego dnia wyjąć, uformować kulę, odstawić żeby się ociepliło i dalej postępować dokładnie tak samo, jak w przepisie stoi.

I pizza na cieście, które odczeka sobie 24h w lodówce jest nawet smaczniejsza.

Z zupełnie innej beczki

Od jakiegoś czasu jestem zafascynowany tematem subskrypcji. Tego, jak wiele ich jest w naszej rzeczywistości i że możemy się na nie natknąć w absolutnie każdym aspekcie naszego codziennego i niecodziennego (sic!) życia. Dlatego rozwijam serwis Subskrypcje.pl, a na nich staram się, między innymi, zaprezentować rozmaite usługi subskrypcyjne, ale też podpowiedzieć, jakie stosować zasady, aby mądrzej zarządzać swoimi subskrypcjami, aby nas nie zjadły, a kiedy już spróbują, to podpowiadam gdzie można wytropić swoje subskrypcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top